Jesteś tutaj: ZHP
Dnia 12 października br. minęło 40 lat od chwili powstania 13 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Mikołaja Kopernika przy Szkole Podstawowej nr 3 Specjalnej (obecnie SOSW) w Strzelnie. Założycielem i drużynowym przez 24 lata był dh Andrzej Wszołek harcmistrz – były wychowawca internatu. Początkowo drużyna liczyła 18 członków (wyłącznie wychowanków internatu), dzieląc się na 2 zastępy: KOSMONAUTKI i MARSJANIE.
Historyczne przyrzeczenie na sztandar Hufca ZHP w Strzelnie złożyło 17 harcerzy. Akt nadania imienia drużynie Mikołaja Kopernika oraz nr „13” odebrał drużynowy z rąk ówczesnego komendanta strzeleńskiego hufca ZHP – hm. Mariana Trzeckiego. Prawdziwe przecieranie harcerskiego szlaku rozpoczęło się od pamiętnego udziału grupy 10 osób w I Korczakowskim Zlocie Drużyn „Nieprzetartego Szlaku” Chorągwi Bydgoskiej w Gołąbkach k/Trzemeszna w czerwcu 1983 roku. Znaczący wpływ na dalszy rozwój drużyny i popularyzację harcerstwa wśród dzieci i młodzieży miał udział w III Zlocie „Nieprzetartego Szlaku” Chorągwi Bydgoskiej w Funce k/Chojnic w maju 1985 roku. W czerwcu 1986 roku drużyna ze Strzelna była gospodarzem IV Zlotu „Nieprzetartego Szlaku” w Przyjezierzu, gdzie uczestniczyło około 240 osób z 14 placówek szkolnictwa specjalnego.
W roku szkolnym 1986/87 z powodu choroby oraz urlopu zdrowotnego druha Andrzeja Wszołka drużyną opiekowała się pwd. Iwona Roszak (wychowawczyni internatu).
Od 1983 roku harcerze aktywnie uczestniczyli w akcjach wykopkowych u rolników; osób chorych i samotnych; pracując przy zbiorze ziemniaków, buraków, cykorii, pomidorów, obrywaniu makówek a także wykonując prace pielęgnacyjno – porządkowe i zadrzewieniowe w Nadleśnictwie Miradz. Wypracowane fundusze były przeznaczone na udział w zlotach, biwakach, wycieczkach, obozach oraz na zabawy, słodycze itp. Od 1991roku w związku z likwidacją strzeleńskiego Hufca ZHP drużyna „Nieprzetartego Szlaku” jako jedyna przeszła pod skrzydła Hufca ZHP w Mogilnie im. Jana Kilińskiego.
Do współpracy pozyskano druhnę Aleksandrę Łykowską (wychowawczynię internatu). W latach 1992 – 1999 owocnie z drużyną współpracował hm. Wacław Witkowski (długoletni instruktor ZHP; emerytowany nauczyciel), który wspólnie z żoną Zdzisławą bywał na zbiórkach, ogniskach, kominkach, uczestniczył w rajdach, wycieczkach itp. Należy podkreślić, że wcześniej przez kilka lat z drużyną byli związani instruktorzy młodzieżowi; druhowie Bogusław Bemke oraz bracia Ireneusz i Roman Klimczakowie. Od ponad 20 lat z drużyną związana jest druhna pwd. Katarzyna Storozum, autorka przepięknych opraw plastycznych, wielu imprez harcerskich. W 2018 roku współpracę z drużyną rozpoczęła Magdalena Bociańska; uczestniczka m.in. Zlotów „Nieprzetartego Szlaku” w Funce oraz Nieobozowej Akcji Letniej w Chałupskach. Niezawodnym przyjacielem drużyny (ponad 30 lat) był hm. Henryk Bochniak z Bydgoszczy; emerytowany nauczyciel muzyki, ceniony instruktor „NS”, pasjonat gry na akordeonie, śpiewu oraz wierny ideałom harcerskim. Odszedł po długiej chorobie na wieczną wartę 21 lutego 2021r. Od początku poczynania drużyny wspierał śp. hm. Janusz Szopa; długoletni kierownik wydziału „Nieprzetartego Szlaku” Kujawsko – Pomorskiej Chorągwi ZHP w Bydgoszczy. Podczas wędrówek harcerskimi szlakami spotkaliśmy wiele wspaniałych osób, których wspomnimy w dalszej części rysu historycznego.
Z chwilą przejścia hm. Andrzeja Wszołka na emeryturę (1.09.2006r.) funkcję drużynowego objęła przyboczna phm. Aleksandra Łykowska pełniąc ją blisko 3 lata. Po rezygnacji w grudniu 2009r. stery drużyny objął przyboczny phm. Arkadiusz Przybyszewski (wychowawca internatu). Jest inicjatorem powstania harcerskiego placu zabaw (2006r.) oraz Powiatowych Harcerskich Biegów Patrolowych o puchar komendantki Hufca ZHP, które odbywały się w Kurzebieli w latach 2011 – 2020. Od 2021r. wspólnie ze strzeleńskim PTTK jest organizatorem Turystyczno - Harcerskich „ROWERIAD” po lasach maradzkich.
Reasumując, należy podkreślić, że w ciągu 40 – lecia działalności drużyna zapisała piękne rozdziały w dziejach strzeleńskiego i mogileńskiego harcerstwa. Od lat harcerze uczestniczą w cyklicznych imprezach m.in. „Harcerski Start”, akcje „Sprzątania Świata”, udział w zlotach „NS” w Funce, Betlejemskie Światło Pokoju, spotkania opłatkowe, Dzień Myśli Braterskiej, akcje dokarmiania zwierząt i zadrzewiania w Nadleśnictwie Miradz, rajdy rowerowe z PTTK, Dzień Chorego, Kwesty cmentarne, Nieobozowe Akcje Letnie w Chałupskach. Ponadto druhny i druhowie uczestniczą w uroczystościach patriotyczno – religijnych, w obchodach rocznic i świąt państwowych. Na uwagę zasługują osiągnięcia w konkursach plastycznych , ekologicznych, muzycznych i sportowych. Drużyna posiada proporzec, proporczyki zastępów, hymn, zawołanie, okrzyk, plakietkę, stempel, kącik harcerski. Najciekawsze wydarzenia z życia drużyny są utrwalane w barwnych kronikach. W dorobku są również śpiewniki autorskie z tekstami hm. Andrzeja Wszołka.
Sprzymierzeńcami drużyny od lat są m.in.: Nadleśnictwo Miradz, PTTK oddział w Strzelnie, SP ZOZ w Mogilnie, Straż Pożarna, Policja, Biblioteka Publiczna, Dyrekcja Ośrodka, tygodnik lokalny Pałuki i Ziemia Mogileńska, Komenda Hufca ZHP w Mogilnie, wydział „Nieprzetartego Szlaku” Chorągwi Kujawsko – Pomorskiej ZHP w Bydgoszczy, stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” Urząd Miejski w Strzelnie i Parafia św. Trójcy.
Na szczególne podkreślenie zasługują piękne osiągnięcia drużyny na przestrzeni 4 dekad w różnych konkursach m.in.: zajęcie I miejsca w Hufcowych Manewrach Techniczno – Obronnych (konkurencja pożarnicza) w 1988r., III miejsca w Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół w Strzelnie (nagroda pieniężna) w 1996r. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Gra w zielone” Głównej Kwatery ZHP w 1999r., wyróżnienie dla druhny Roksany Zimmermann w konkursie plastycznym Poczty Polskiej Okręg Północny w Gdańsku – w gronie 6 tys. w 2001r.
Obecnie drużyna liczy 23 członków i dzieli się na 3 zastępy. W ciągu 40 lat przez drużynę przewinęło się ponad 300 osób. Najlepszą harcerką 40-lecia jest druhna wędrowniczka Anna Leńczuk a harcerką sportsmenką Agnieszka Michta.
Praca z drużyną „Nieprzetartego Szlaku” daje olbrzymią satysfakcję, radość i zadowolenie a sukcesy motywują do działania. Skromnym marzeniem harcerzy i opiekunów jest dalsze przecieranie szlaku, powstanie wymarzonej harcówki, gromady zuchowej Nieprzetartego Szlaku oraz doczekanie w zdrowiu złotych godów drużyny.
Czuwaj!
W ostatnich latach z naszej rodziny harcerskiej ubyło wiele wspaniałych osób, instruktorów, sympatyków i przyjaciół. Na wieczną wartę odeszli:
Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy.